Krehkosť detí a ľahkovážnosť rodičov (2.časť) Plač

Autor: Jakub Banik | 11.2.2013 o 22:44 | (upravené 11.2.2013 o 23:14) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  55x

Druhá, zároveň finálna časť série Krehkosť detí a ľahkovážnosť rodičov, v ktorej rozoberiem vzťah nezodpovedných rodičov k deťom, najmä maličkým. Sú materiálne veci cennejšie než život dieťatka? Existuje dobro a spravodlivosť? Prečo sa deti rodia aj tam, kde nie sú „vítané"? Akú hodnotu má život? Kto zlyháva pri zverení bábätka do detského domova? Matka, otec, ich rodina? Prečo o 20 rokov sa hľadajú príbuzní po rôznych reláciách a po rôznych štátoch sveta? Chcú poznať PRAVDU...

Väčšina rodičov sa o svoje ratolesti patrične stará, čo sa im potom odzrkadlí na ich budúcnosti, no v sociálnej spoločnosti sú i v našom okolí ľudia, tak bezcitní, nevďační a nehanební, že aj keď je im požehnané mať dieťa, tak sa k nemu správajú ako k nejakej lacnej hračke kúpenej niekde vo veľkom supermarkete za akčnú cenu. Dieťa NIE JE tovar, s ktorým si môžete zaobchádzať, ako sa vám zažiada. Nemôžete ho len tak odložiť do skrine, do komory, lebo vám ,,lezie" na nervy. A už permanentne nie ho násilne biť, týrať, až skončí s pomliaždeninami, modrinami, otrasom mozgu, vnútorným krvácaním alebo upadnutím do bezvedomia len preto, že niečo nechtiac vyparatilo a vám rupli nervy. Naozaj si nevážime, čo máme. Pravú hodnotu všetkého zistíme až vtedy, keď to stratíme... Potom je už neskoro na žalostný plač a ľutovanie. Nič vám už potom nevráti nežnú, milú, nevinnú tváričku malého dieťatka s úsmevom, ktorý vedel zahriať i to najchladnejšie srdce najväčšieho sebca s bezcitnosťou na rozdávanie.

Nie každý manželský pár má možnosť dostať tento najdrahší, najvzácnejší dar od Boha. Týmto apelujem na rodičov, ktorí svoje bezbranné poklady odkázali na starosť štátu, odložili ich do detského domova ako do záložne, lebo oni nemajú čas. Hlavne, že mali čas ich splodiť...! Uvedomte si, čo robíte, čo ste spravili, kým nebude neskoro... Meníte život prinajmenšom dvoch ľudí, nie len ten svoj!

Dúfam, že vám bude ponaučením udalosť, ktorá sa, bohužiaľ, udiala v jednej nemenovanej usporiadanej rodine, kde žilo maličké sedemročné dievčatko. Malo oboch rodičov, obaja tvrdo pracovali, aby dievčatku splnili všetko, čo jej videli na očiach. Boli pod neustálym stresom. Jedného dňa sa dievčatko hralo doma samo a nešťastnou náhodou rozbilo matkinu drahú vzácnu vázu. Bolo jej to veľmi ľúto, keď zrazu prišla domov mama. Matka nemala nad dcérou zľutovania a surovo ju za to zbila.

Dievčatko skončilo s vnútorným krvácaním a otrasom mozgu na jednotke intenzívnej starostlivosti. Keď sa prebudilo, nakreslilo mamičke posledný obrázok a o pár hodín ju našli nehybnú, bez pulzu. Ako náhle sa tú smutnú správu dozvedela matka, okamžite sa vybrala za svojou jedinou dcérkou s neskutočným plačom a zármutkom v srdci. Vstúpila do nemocničnej izby, kde ju už čakalo studené, mŕtve telíčko dcérky bez známok života, no s obrysom úsmevu na perách. Z bezmocnosti spadla na zem, kde pod posteľou zbadala namaľovaný obrázok. Na ňom bola namaľovaná matka s dcérkou, ako sa prechádzajú po lúke plnej jarných kvetín a držiac sa za ruky si vykračujú smerom k slnkom ožiarenej škole. Na výkrese bol i odkaz. ,,Mamka, prepáč! Nechcela som. Keď vyrastiem, tak ti kúpim dve ešte krajšie vázy ako tú, ktorú som rozbila. Ľúbim Ťa."

Ako povedal Honoré de Balzac: ,,Život má takú cenu, akú mu človek prikladá." a preto len my sami, mladí, si svojou bezohľadnou a neracionálnou činnosťou škodíme. Rodičia nám môžu tĺcť do hlavy príkazy a zákazy, no len MY sami si musíme vstúpiť do svedomia a uvedomiť si, že máme     v rukách to najcennejšie - svoj holý život. Detstvo, resp. celá naša existencia tu na Zemi, sa dá prežiť aj inak - bez všetkých už hore spomínaných nerestí - krajšie... :)

Rodinka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?