Vymiera kráľovstvo Kníh?

Autor: Jakub Banik | 12.2.2013 o 10:46 | (upravené 12.2.2013 o 10:55) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  39x

Každý deň človeka je temnou nocou. Nikto nevie, čo sa stane v nasledujúcich minútach, a predsa kráča ďalej. Pretože dôveruje. Pretože verí. To je len jedna z mora múdrych myšlienok, ktoré nám môžu poskytnúť knihy.

Kniha. Pre laika, bežného čitateľa alebo Wikipédiu je to na prvý pohľad len zopár desiatok listov zviazaných pevnou väzbou so zaujímavou obálkou, no pre vášnivého čitateľa je to oveľa viac. Kniha je preňho kľúčom do krajiny Nepoznaného, Krásneho, Dokonalého. Ako raz povedal Maxim Gorkij: ,,Za všetko, čo je vo mne dobré, vďačím knihe." tak to platí i v súčasnosti. Pomocou knihy sa čitateľ môže zmeniť, nie priamo, ale tak, že sa vyvaruje zlým veciam, ktoré ho postihli pri čítaní a tým, že zúžitkuje nadobudnuté skúsenosti v reálnom živote. Uvedomí si podstatu života, lásky, priateľstva, harmóniu jestvovania všetkého na svete a nielen to. Čítanie dobrej knihy je ako hranie skladby virtuóza na klavír bez najmenšieho pochybenia, skrátka ladne a s prežitím každého jedného tónu. Tak je to i pri knihe. Čitateľ prežíva každé jedno slovo, vetu, predstavuje si dej, rozvíja si svoju fantáziu, tak povediac hľadá lepší a krajší svet, ako ten, v ktorom skutočne žije. Čítanie mu poskytuje úkryt, slobodu, vzdelanie, pokoj v duši...

kniha

Napriek všetkému je v súčasnosti čítanie na ústupe, knihy vystriedali počítače, hry a sociálne siete, kde mladí radšej tupo zízajú na nástenku a likujú statusy akoby mali čítať knihu a otáčať jej stránky. Samozrejme, nie je na tom nič zlé, ak takéto formy komunikácie používame. Pre študentov je to veľmi výhodná forma zdieľania informácii zo školy, no je nebezpečné, ak jej človek vymedzuje celý svoj voľný čas, dokonca obmedzí i prípravu do školy na minimum, len aby mohol s často gramaticky nezmyselne formulovanými a emotikonmi popretkávanými frázami na úrovni prváčika s pokazenou klávesnicou ohúriť svojich tisíc kvázi priateľov a tešiť sa z 50 likov, ktoré mu prinesú najväčšiu katarziu, akú len môže zažiť. O internetových láskach nehovoriac... kto nie je s niekým vo vzťahu prakticky je looser alebo niečo podobné. No kde je pointa? Všetci poznáme ľudí, ktorí sa snažia skryť svoju láskavosť za iróniu a ľahostajnosť, akoby láska bola synonymom slabosti...

Už dlhé roky je na Slovensku kvázi tradíciou oslavovať v októbri týždeň knižníc. Každým rokom je to však horšie a horšie. Čím ďalej, tým menej mladých registruje nejaký sviatok knižníc, a teda i kníh. Gutenberg sa určite obracia v hrobe, keď vidí tie prázdne knižnice a detské izby bez kníh. Kde je chyba? V pokrokovej dobe? Vo výchove rodičov? V prístupe učiteľov? V systéme škôl? V samotnom študentovi? Dalo by sa povedať, že vo všetkom, no najväčšiu chybu na tom majú samotní rodičia. Ak dieťa už od mala odstrkovali pred televízor alebo počítač, tak nech určite neočakúvajú v budúcnosti nejakého spisovateľa či génia.

Ľudia sú pánmi svojich osudov. Smú sa dopustiť rovnakých chýb. Môžu ujsť pred všetkým po čom túžia, dokonca i pred tým, čo im život tak veľkoryso predkladá. Niekedy sme naozaj slepí! Deťom treba ísť príkladom a už od malička je potrebné im vštepovať lásku ku knihe. Vyhováranie našich rodičov na nedostatok času nás však musí utíšiť, lebo vraj nemajú čas. Akú chybu na ignorancii študentov k čítaniu nesú učitelia? Už len tým, že nás nútia čítať knihy v starých aj 50-ročných obaloch klasických autorov, ktorých vyjadrovacie prostriedky sú pre dnešnú mládež ako španielska dedina. Tieto diela považujeme, bohužiaľ, za nudné a v mnohých prípadoch je to pravda.

Myslím si, že slovenská, ale i svetová literatúra má množstvo nových, zaujímavých a kvalitných diel, tak prečo to nevyužiť a nedať to na povinné čítanie? Veď predsa povinné čítanie vzniklo, aby pritiahlo študenta ku knihe a nie aby ho odplašilo. Po zavedení nových diel by sa princíp ctrl+c a ctrl+v pri tvorbe analýz zo slovenčiny či čitateľských denníkov radikálne znížil na minimum, lebo moderná literatúra je pre študentov oveľa atraktívnejšia ako roztrhané žlté knihy z osemdesiatych rokov.

Najpodstatnejšou vecou v období povinnej školskej dochádzky je vypestovanie pozitívneho vzťahu k čítaniu, pretože jedine cezeň vedie cesta k čitateľskému dospievaniu. Stretol som sa s názorom, že vďaka za Harryho Pottera, lebo akoby opäť mladých pritiahol k literatúre. Neviem, čo je na tom pravdy, ale myslím si, že beletria principiálne pomáha obrazotvornosti aj intelektu. Nie nadarmo sa hovorí: „Kniha, najlepší priateľ človeka." Veď dobrá kniha je to najkrajšie, čo môžeme niekomu darovať, a to najlepšie, čo môžeme svojmu srdcu ponúknuť. Jeden múdry človek raz povedal: ,,Knihy sú pre človeka tým, čo pre vtákov krídla." a keď sa nad tým aj vy zamyslíte, určíte pochopíte, že mal úplnú pravdu. Veď tak, ako vtáci nemôžu lietať bez krídel, tak ľudia nemôžu žiť bez kníh.

Paulo Coelho v Alchymistovi spomenul jednu vetu, ktorú je až hriechom nespomenúť. „Všetci nemôžu snívať rovnako, no svoj osud si človek musí vybrať, a nie prijať." Určite pri bezpredmetnom surfovaní po internete túto myšlienku nepochopíte, a preto na sociálnych sieťach buďte čo najviac offline a žite na 100% online.

books

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?