S džbánom sa chodí po vodu,... (1.časť) Politická hra

Autor: Jakub Banik | 12.2.2013 o 12:24 | (upravené 12.2.2013 o 13:20) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  41x

Existencia ľudstva nie je presne určená, no predpokladá sa, že pár miliónov rokov už človek ,,vládne" svetu, všetkému živému i neživému... Z nezaujatého vedeckého hľadiska sme sa dlhým procesom očividne vyvinuli z ľudoopov, no po náboženskej stránke sme potomkovia našich prarodičov Adama a Evy. Kto má pravdu? Naozaj by niekto stvoril také potomstvo, ktoré mu je skôr na škodu ako na úžitok? Je nám opica až tak podobná? Každý si dokáže spraviť obraz o svojom pôvode už sám, niekoho to absolútne nezaujíma, niekto si neoblomne trvá na svojom názore. Všetci si myslíme, že máme pravdu. Kto potom klame?

Dnešná stresová, uponáhľaná a sebecká doba pravdupovediac núti človeka ako jedinca myslieť len na seba, na svoj život, majetky. Podstatou je mať veľa peňazí a nebrať ohľad na druhých. Prečo je tomu tak?  Na tejto modrej planéte žijeme spolu! Nikto nemá svoju privátnu planétu, na ktorej si môže robiť, čo chce, nik ho tam neotravuje. Možno si niektorí jedinci myslia, že sa všetko točí len okolo nich, ale povedzme si to pravdu, kto si to ešte myslí? Len ten úbohý jedinec... Zamyslime sa, ak by si každý myslel, že sa všetko točí práve len okolo NEHO, tak by to mohlo spôsobiť len jedno, vyhynutie ľudskej populácie. Človek je tvor spoločenský, potrebujú ľudí vôkol seba, nemôže si myslieť, že mu postačí len JEHO vlastná osoba. Tá mu predsa neporadí, neuteší ho v zlej situácii...

Je nás tu už niečo vyše 7 miliárd. Je to veľké číslo, nepredstaviteľné číslo ľudí, ktorí snívajú, majú svoje ciele, každý z nich ma svoje priority, záväzky, rodinu, no nie všetci z nich žijú plnohodnotný život a už tobôž nie v prepychu.

Josif V. Stalin raz povedal: ,,Smrť jedného človeka je tragédia. Smrť miliónov je štatistika." Nechcem sa vracať do monotónnej komunistickej minulosti, no tam sú položené základy našej budúcnosti. Bohužiaľ, nepoznám osobne pána Stalina, no niečo by som sa ho určite opýtal. Ako niečo také ohavné dokázal povedať? Vari mu to svedomie odobrilo? Tento výrok by sa mohol prirovnať i k rodine. Zomrie jeden člen - je to veľmi smutné a žalostné, no čo keď zomrie celá rodina? Bude to tiež len štatistika? Nuž netuším akoby na toto reagoval pán Stalin, lež pravdepodobne by som už sedel vo vagóne smerujúcom na Sibír. :)  Je mi ho úprimne ľúto, samozrejme, i ďalších veľkých krvilačných vodcov, ktorí si pripísali na svoj rováš milióny nevinných stratených životov, niesť si na svedomí pocit, že kvôli mne zomreli ľudia, strašné. V živote môžu nastať chvíle, keď je strata sebakontroly jediným možným riešením, no táto strata sebakontroly bola, je a bude neodpustiteľná...

gorila

Prežili sme (ľudstvo všeobecne, bohužiaľ nie jednotlivo) už viacero predpokladaných koncov sveta, vznik revolučných vynálezov, objavov, teórií, dve svetové vojny, ťažké časy krízy, druhé milénium, rôzne povstania, vzbury, vojny, teroristické útoky, ktoré nič dobré ľuďom nepriniesli. Len strach, žiaľ, smútok, straty rodín, majetkov a slobody. V dnešnom materiálnom svete, kedy peniaze majú (niekedy) väčšiu cenu ako ľudský život, si už len ťažko niekto spomenie na tých najbiednejších, najosamelejších, najzraniteľnejších, najslabších a najbezbrannejších, ktorí len dychtivo živoria a čakajú na zázrak - našu pomoc. Nemyslím len na chudobu v Afrike, ale i v Južnej Amerike, južnej Európe, v Ázii, Indii... jednoducho všade tam, kde nevidíte úsmevy na tvárach. Samozrejme, že ani Slovensko nie je výnimkou, lebo ani tu nestretnete ľudí so srdcervúcimi úsmevmi na každom chodníku, no stále sme na tom lepšie (aspoň niektorí) ako tí hore spomenutí.

Prečo má niekto veľa a niekto nič? Je to fér? Prečo...? Je to Boží kríž alebo následok sebectva, vypočítavosti a nesúdržnosti silných s najslabšími? Možno jedno i druhé, lebo ako sa hovorí, tí ktorí budú poslednými, budú prvými. Určite je vám nepríjemné pozerať na katastrofálne správy z novín, keď zomierajú ľudia od hladu po AIDS, žltačku, mor alebo na nedostatok vody. My používame vodu aj na také ,,banálne" veci ako je splachovanie. Kde je spravodlivosť? Svet sa nedá zmeniť jedným názorom, jedným maličkým hláskom takmer bezvýznamnej zložky množiny spoločnosti. Našťastie však všetko začína jedným návrhom, k nemu sa pridávajú ďalší, ktorí chcú rozšíriť rady podporovateľov a hlásať svoje predstavy na zlepšenie danej problematiky. Nejako podobne to (ne)robia i naše politické strany, resp. celá politika vo svete. Každý chce len to najlepšie, sľubuje, sľubuje a ešte raz sľubuje, no po zvolení do vlády akoby o sľuboch nepadla reč. Zrazu sa na nás, voličoch, zabudne. Hlavne, aby sa politik dostal k čo najlepšiemu ,,válovu".

Je už všeobecne známe o úniku tajných informácii z kauzy Gorila o podvodoch a korupcii v našej politike. Nie je im prinajmenšom trápne a nekorektné vystúpiť pred národom a tvrdiť, že oni v tom prsty nemajú, že za všetko môže opozičná strana/y?! Ja by som sa na ich mieste prepadol pod zem. No biednemu Slovákovi to stačí, trochu si ponadáva, život ide ďalej a o pár mesiacov si nik nespomenie, že niekto okradol štát len tak o milióny eur, ktoré mohli zachrániť tisíce životov v krajinách tretieho sveta alebo zabezpečiť budúcnosť našich detí. Schválili sme milióny rôznym štátom a bankám, nesprávne sme využívali peniaze z Európskeho únie, a teraz len s prázdnou štátnou pokladnicou môžeme zvesiť hlavu a kývnuť ramenami. Veď už takmer v každom dome je jeden nezamestnaný! Okradnime štát, veď Slovák si to nevšimne... Zvýšme dane, poplatky, cestovné, pohonné a vykurovacie hmoty, elektrinu a nám bude v Bombaji dobre. (kidding)

Je to veľmi okaté, ako sa formuje na Slovensku prežívajúca obdoba aristokracie. Nič odlišné nie je ani vo svete. Nik sa už necíti bezpečne a zabezpečene. Nikdy neviete dokedy máte prácu - príjem peňazí alebo kedy vás niekto prepadne, lebo nemá z čoho žiť, živiť rodinu... Priemerný plat Slováka je cca 750 eur! Chcel by som vidieť tých, ktorí takýto ,,priemerný plat" zvyšujú na takú úroveň. Politici? Podnikatelia? Sudcovia? Právnici? Lekári? Učitelia? Zaslúžia si ich, lebo si ich odpracovali (o politikoch by sa dalo polemizovať). Ale čo ostatní? Nadpolovičná časť z nich má niečo cez minimum minimálnej mzdy. ,,Smiešnych" 400 eur. Smiešne by bolo až to, keby politici namiesto tých svojich trojtisícových platov dostali len tri stovky. Až vtedy by sa im oči vyočili, že to je nemožné vyžiť na mesiac z takej nízkej sumy. A predsa Slovák vyžije. Sme šikovní, to si nezaprieme, len keby to platilo o všetkých... :)

smer

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?