S džbánom sa chodí po vodu,... (2.časť) Re-klam-a ľudí

Autor: Jakub Banik | 12.2.2013 o 12:49 | (upravené 12.2.2013 o 13:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  53x

Je potrebné spomenúť i predvolebnú reklamu - obrovské bilbordy na každom kroku. Určite ich poznáte, veľké plagáty s fotkami politikov v kravatách sľubujúcich lepšie časy. Akoby to hovorili do vetra. Na 3 kilometroch priamočiarej vyťaženej cesty v rannej špičke som ich napočítal po oboch krajniciach 20. Náklady a nájom na jeden vychádzajú na cca 1000 eur, prisilná káva, nemyslíte? A takéto kolosy, určite aj vo väčšom množstve, máme okolo všetkých miest, na všetkých cestách I. triedy, resp. všade tam, kde im to dovolia, a kde ich uvidí veľa ľudí. Natískajú nám pred oči svoje vyretušované herecké fotky s prázdnymi slovami. Je to niečo také, akoby siedmak teraz v triede začal rozdávať cukríky, aby ho zvolili za predsedu triedy, a aby ho učiteľka mala najradšej - zisk protekcie, aby sa cítil niečím viac ako jeho spolužiaci. Čo z toho budú mať politici, ak si ich zvolíme a vyberieme do vlády? A čo menšiny a ľudia v nevýhode? Záleži na nich ešte niekomu?

S džbánom sa chodí po vodu,...

Prinajmenšom pekne hrubú kôpku peňazí... a možnosť zúčastniť sa exkluzívneho, vraj charitatívneho plesu v opere, aby sa ukázali Slovensku, ako sme si ich kvalitne  ,,vykŕmili" našimi peniazmi a dôverou. Tie ich herecké výkony si zaslúžia Oscara...

,,Milí spoluobčania, v budúcom novom roku si budeme musieť ešte viac uťahovať opasky." Problém je v tom, že aj opasky majú svoj koniec. Zo všetkých strán na nás číha ekonomická kríza, spôsobená neodbornou činnosťou a financovaním štátov, ktorí žili tzv. americký sen len s braním ďalších úverov a zvyšovaním deficitu. Slovensko je také maličké a pre veľké megalopolisné štáty ako USA bezvýznamné, priam neznáme. Veď kto by hľadal krásy sveta v strede Európy, na takom fliačiku pod Poľskom a nad Balkánom. My sme však na nich odkázaní, náš rast závisí od ekonomík veľkých štátov, ktoré bohužiaľ tak neefektívne hospodárili s tým, čo MALI! U nás to nie je až také katastrofické ako napr. v Grécku, Taliansku, Portugalsku, USA či Írsku, ktorým výskumné agentúry predpokladajú viac ako 90%-ný krach. Nám predpokladajú ,,iba" 20 percentnú pravdepodobnosť krachu. V tejto situácii by podľa odborníkov mala vládnuť skutočne kompatibilná a spoľahlivá vláda, ktorá NEbude ,,hrabať" len pre svoju peňaženku, ale bude bojovať a rokovať za zlepšenie ekonomického stavu nás, občanov Slovenskej republiky. Myslím si, že výsledky predchádzajúcej vlády a terajšej si čitateľ dokáže zhodnotiť sám.

Politici prikladajú príčinu krízy rómskemu etniku, ktoré už dlhoročne spôsobuje problémy občanom, štátom, sociálnym pracovníkom a sociálnej poisťovni pri vyplácaní dávok na deti, pravdepodobne len vďaka ktorým si udržujeme prirodzený prírastok narodených k pomeru úmrtí. „Sú problémoví, náladoví, energickí, nevzdelaní, leniví, špinaví, zapáchajúci, neporiadni, neprispôsobiví,..." To je len krátka odpoveď politikov, dokonca i obyčajných ľudí na rómsku menšinu, ktorá podľa oficiálnych zdrojov registruje vyše 100 000 obyvateľov na území Slovenska. To číslo nemusí byť pravdivé, lebo drvivá väčšina Rómov označila za svoju národnosť maďarskú alebo dokonca slovenskú.  Predpokladá sa, že ich tu máme až 500 000. Ktovie koľko ich v skutočnosti na Slovensku máme. Rómska otázka je celoeurópsky problém, na ktorý nie a nie nájsť riešenia. Dochádza k prehlbovaniu rozdielov medzi veľmi chudobnými, strednou triedou, bohatými a miliardármi. Ľudia nejavia záujem pomáhať Rómom, dokonca ich ignorujú, len čo ich vidia prechádzať ulicou. Lenže nie všetci Rómovia sa správajú ako ,,cigáni."  Veľa z nich sa skutočne snaží zamestnať, mnohí vycestujú za prácou do zahraničia, najmä do Anglicka, kde si slušne zarobia, vrátia sa do svojej rodnej krajiny a postavia dom, založia si rodinu, kúpia auto - začnú žiť plnohodnotný život a časom ich aj spoločnosť integruje, lebo vidí, že sa zmenili a nezostali pasívni len pri sľuboch ako väčšina politikov.

people

Známy je aj prípad, keď Róma, ktorý žil usporiadane v novom dome, okradol iný Róm, ktorý však bol sociálny prípad, nezamestnaný. Paulo Coelho povedal: ,,Ľudia sú pánmi svojich osudov. Smú sa dopustiť rovnakých chýb. Môžu ujsť pred všetkým, po čom túžia, dokonca i pred tým, čo im život tak veľkoryso predkladá." Je veľa Rómov, ktorí by aj chceli začať žiť plnohodnotne, no nemajú na to vzdelanie, podporu okolia a peniaze. Preto je potrebné vyvinúť úsilie štátu integrovať túto menšinu do spoločnosti humánnym spôsobom a nie stavať veľké múry a barikády na ich oddelenie od ,,nášho" sveta. Oni však tiež musia spraviť ústupové kroky, prispôsobiť sa nášmu štýlu života a nežiť zo dňa na deň s vínom, cigaretami, satelitom na chatrči a desiatimi nahými deťmi pobehujúcimi po vonku.

Absolútna sloboda nejestvuje; jestvuje sloboda ľubovoľne si vybrať a potom sa zaviazať svojmu rozhodnutiu.  Len nerozumiem, resp. mi nie je príjemné, vidieť toľko rómskych detí v detských domovoch. Tie smutné tváričky nevinných detí, tie nenaplnené sny, smutné dni za zamrežovanými oknami, Vianoce bez darčekov a lásky rodiny,... peniaze nie sú všetko! Žijeme veľmi, až prehnane uponáhľaným spôsobom života, ktorý je plný falošných ľudí, korupcie, telesných pôžitkov, bez poznania pravých trvácich hodnôt,... akoby nebolo potrebné sa dožiť zajtrajška...

peace

Svedomie. Hovorí ešte vôbec niekomu niečo to ,,slovo"? Možno aj hovorí, len veľa z nás sa naučilo ho nepočúvať. Na jednej strane sveta máme sebectvo a lakomstvo boháčov versus umierajúce nevinné deti vo svete na bežné choroby, ktoré sa dajú jednoducho liečiť pomocou antibiotík, no kvôli nedostatku, teda neprístupnosti liečiv umierajú, akoby nikto nechcel, aby žili. Všade vidíme nesúdržnosť ľudí a neochotu bohatých prispieť, pomôcť biednym vo svete. Niekedy prispejú, to áno, aby sa predsa nehovorilo, že neprispeli, alebo aby sa mohli chvastať sumou, ktorou si myslia, že spasia svet.  Prečo sa politickí činitelia a miliardári vyhýbajú pravde, faktom? Prečo nepošlú svoje deti namiesto drahej dovolenky na Karibských ostrovoch niekde do Kene na misionársku činnosť? Prečo sa tvária, že chudoba sa ich netýka? A čo sny detí v nepokojnej Saudskej Arábii? Pakistane? Egypte? Grécku či Slovensku?... a tak by som mohol vymenovať detí všetkých štátov sveta... až by som dospel k záveru, že každý máme svoje sny, tak prečo potom brániť druhým k ich naplneniu?

Človek bol postavený na vrchol rebríčka stvorení, no ON je i jediný, kto tento svet kazí a ničí. Politik je tiež postavený na vrchol štátu,... tak nech potom nehádže vinu kríze, predošlej vláde, ostatným štátom, ale nech sa pozrie najprv na výsledok svojej práce - zničenia dobrého.

Učenie pokračuje aj mimo školy - v živote. Život sa odlišuje len tým, že nemáte nárok na opravnú skúšku. Tak nech si politici celého sveta nemyslia, že sú ešte v škole s právom na opravu pokazeného. Nie je hanbou spadnúť, hanbou je ostať ležať. Ľudia v núdzi sa snažia žiť lepšie, vstavajú na nohy vždy a znova, lenže potrebujú aj nás - našu pomoc, bez nás to nezvládnu... Tak preto žime, ale aj pomáhajme žiť. Vraj 21. 12. 2012 mal byť údajný koniec sveta, no nič výnimočné sa nestalo. Bohužiaľ. Možno by ľudstvu ,,menší" koniec sveta len dopomohol. Zocelil by medzi ľudské vzťahy, spolunažívanie národov, etník, príslušníkov rôznych náboženských obcí,... Už by bolo jedno či máte miliardy na účte, vily na ostrovoch v Tichom oceáne, drahé autá, alebo či žijete na ulici a spíte na vlhkom kartóne od konzerv. Vtedy by sme si boli všetci rovní... Všetci by sme držali spolu. Štýl súčasnej spoločnosti k ničomu dobrému nevedie. Priam naopak. Poučíme sa vôbec z toho? Dúfam len, že kým sa džbán nerozbije...

glass

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?